Tunezja

« powrót
Tunezja

TURYSTYKA W TUNEZJI

Tunis jest głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym kraju. Miasto leży nad płytką laguną, ok. 10 km od wybrzeży Morza Śródziemnego. Centrum Tunisu stanowi stare arabskie miasto - Medina, z wieloma zabytkowymi meczetami, m. in. Wielkim Meczetem (az-Zajtuna; VIII w.). W Tunisie znajduje się też słynne Muzeum Bardo, w którym zgromadzone  są   bogate   zbiory z wczesnego okresu historii Afryki Północnej, m. in. kolekcje mozaik rzymskich.

W pobliżu Tunisu leżą ruiny Kartaginy, która w okresie starożytnym wyrosła na potężne miasto-państwo, czerpiące dochody głównie z handlu. Wielkie znaczenie Kartaginy dla kultury światowej zdecydowało o zaliczeniu jej przez UNESCO do grupy najważniejszych zabytków świata.

Największe, po stolicy kraju, miasta Tunezji to leżące na wybrzeżu Sfax i Sousse. Znajdują się tu zabytki sztuki arabskiej: meczety, stare dzielnice, pałace itp. W Sousse znajdują się ponadto znane muzeum z bogatymi zbiorami mozaik rzymskich oraz katakumby chrześcijańskie z okresu rzymskiego. Niedaleko miasta leży Al-Monastir, znane kąpielisko, a równocześnie miasto bogate w zabytki sztuki arabskiej (m.in. ribat - warowny klasztor muzułmański z VIII w., wielki cmentarz muzułmański z licznymi grobami marabutów).

Najbardziej znanymi miejscowościami wypoczynkowymi nad Morzem Śródziemnym w Tunezji są  Al-Hammamet i wyspa Dżerba. Leżący na przylądku Ras at-Tib, w otoczeniu wielkich gajów palmowych Hammamet, ma obok starej arabskiej Mediny nowoczesne dzielnice z wielkimi hotelami i licznymi willami.

Wyspa Dżerba odznacza się znakomitymi warunkami klimatycznymi. Znajdują się tu rozległe plaże oraz nowoczesne hotele w stylu mauretańskim. Atrakcyjny jest również krajobraz Dżerby, głównie dzięki licznie rosnącym tu palmom. Wyspa ma także dobrą dostępność komunikacyjną (połączenia lotnicze i autostrada biegnąca po grobli).

W głębi kraju atrakcyjnymi miejscami są oazy saharyjskie, a zwłaszcza Kafsa, Kabis, Nefta i Tozer. Niezwykłe walory krajobrazowe zawdzięczają one wielkiej liczbie palm daktylowych (Nefta - 400 tys, Kabis - 200 tys, Kafsa - 100 tys), drzew pomarańczowych, cytrynowych, morelowych i granatowców. Głównym ośrodkiem gospodarczym, a także turystycznym tej części Tunezji jest Kabis, pełniący rolę centrum turystyki saharyjskiej.
Internetowe centrum Rezerwacji Turystycznych Travel-Point
{tel/fax} tel./fax: 58 380-38-05