« powrót
Grecja

TURYSTYKA W GRECJI

Ateny to wielka metropolia, mieszanka Wschodu i Zachodu. Zabytki starożytności, a zwłaszcza Akropol, są tylko najbardziej znanymi, ale nie jedynymi atrakcjami. Kuszą jeszcze wspaniałe widoki ze wzgórz Likavitós i Filopáppou. U podnóża Akropolu rozpościera się Pláka, pełna zabytków z czasów Bizancjum, średniowiecza i XIX w., które wydały się tak egzotyczne Byronowi i innym romantykom. Jak można się spodziewać, Ateny słyną też z najlepszych restauracji w Grecji. Działa tu wiele pięknych kawiarenek, tawerny w ogrodach i uliczne targi.

Korynt to główny ośrodek przemysłowo-rolniczym, utrzymujący się z handlu rodzynkami znanymi jako koryntki. Najciekawszym rejonem miasta są ruiny starożytnego Koryntu, do którego w czasach rzymskich przeniesiono z Aten stolicę prowincji Achaja. Główną budowlą, dającą pewne pojęcie o skali miasta, jest majestatyczna świątynia Apollina, choć do obecnych czasów przetrwało tylko kilka kolumn z fragmentami belkowania. Większe wrażenie robią jednak pozostałości średniowiecznych zabudowań. Znajdują się one na miejscu dawnego akropolu, na Akrokoryncie, wznoszącym się na wysokość 565 m.

Saloniki, drugie pod względem wielkości miasto w Grecji. „Stare Saloniki” zobaczyć można dziś w ogrodzonej murem dzielnicy Kástra, na wzgórzu za nowoczesną szachownicą ulic. Osoby rozmiłowane w bizantyjskich zabytkach znajdą tu także mnóstwo kościołów budowanych od czasów rzymskich do XV w., dzięki czemu można zaobserwować zmiany w stylach prawosławnej architektury sakralnej. Mniej liczne zabytki islamskie – praktycznie wszystkie z XV w. – świadczą o pozycji Salonik jako pierwszego pod względem znaczenia miasta tureckiego na Bałkanach w czasach, gdy Ateny były jeszcze wioską.

Kreta największa wyspa należąca do Grecji o budzących zachwyt krajobrazach masywów górskich, wąwozów, jaskiń, żyznych równin. Największe atrakcje turystyczne to ruiny pałaców minojskich w Knossos i Fajstos, pozostałości archeologiczne w Gortynie. Réthimnon, jedno z najbardziej malowniczych miast na Krecie, położone ok. 80 km na zachód od Heraklionu, słynie z pięknej plaży i fortecy, zbudowanej przez Wenecjan po serii pirackich ataków na miasto.

Rodos jedna z najchętniej odwiedzanych wysp greckich – sprawiają to piękne piaszczyste plaże na wschodnim wybrzeżu i specyficzny urok stolicy wyspy, również Rodos – świetnie zachowanego średniowiecznego miasta, spuścizny po zakonie joannitów, którego wyspa była główną siedzibą w latach 1309–1522.

Mykeny to jedno z najważniejszych miejsc antycznych w Grecji, gdzie znajdują się wykopaliska budowli z XIV-XIII w. p.n.e. Na wschód od drogi z Koryntu do Argos stoi twierdza Agamemnona.

Olimp – po grecku Óros Ólimbos – najwyższa, najbardziej magiczna i urzekająca góra w Grecji, wyrastająca nad samym brzegiem Zatoki Termajskiej, niemal na 3000 m nad poziom morza. W niższych partiach zbocza porośnięte są gęstym lasem i dzikimi kwiatami, które nie mają sobie równych w całym kraju.
 
Kos- to przede wszystkim spokój, przepiękne plaże, przytulne tawerny oraz piękne widoki. Turystyka rozwinęła się tu dopiero pod koniec lat 80-tych. Inne znane kurorty to Kardamena, Marmari, Mastichari czy otoczone ładnymi, piaszczystymi plażami Tigaki.
 


Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function GM_Modul::__construct(), 0 passed in /home/bambus19/domains/travelpoint.pl/public_html/geem/class/class.cComment.php on line 11 and exactly 2 expected in /home/bambus19/domains/travelpoint.pl/public_html/framework/class.GM_Modul.php:312 Stack trace: #0 /home/bambus19/domains/travelpoint.pl/public_html/geem/class/class.cComment.php(11): GM_Modul->__construct() #1 /home/bambus19/domains/travelpoint.pl/public_html/geem/class/class.cNews.php(67): cComment->__construct() #2 /home/bambus19/domains/travelpoint.pl/public_html/framework/class.GM_SiteParser.php(59): cNews->_show() #3 /home/bambus19/domains/travelpoint.pl/public_html/framework/class.GM_SiteParser.php(397): GM_SiteParser->parseNews('<p><a id="news"...', 0) #4 /home/bambus19/domains/travelpoint.pl/public_html/geem/class/class.cSite.php(137): GM_SiteParser->getParsedSite('<p><a id="news"...') #5 /home/bambus19/domains/travelpoint.pl/public_html/index.php(352): cSite->getByLinkId('lxxas') #6 {main} in /home/bambus19/domains/travelpoint.pl/public_html/framework/class.GM_Modul.php on line 312